ASTON MARTIN Vantage AMR 4.0L V8 7AT RWD (510 HP)
2019–
503
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 2154mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1499kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40/20 // 295/35/20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |