ASTON MARTIN Vantage GT8 4.7L V8 6MT RWD (446 HP)
2016–
440
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 440bhp |
| Power | 328kW |
| Torque | 490Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1257mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |