ASTON MARTIN Vantage Roadster 4.0L V8 8AT (510 HP)
2020–
503
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 685Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1628kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R20 // 295/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |