ASTON MARTIN Virage Coupe 5.3L V8 5MT (330 HP)
1988–1995
326
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 5431cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 326bhp |
| Power | 243kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1925kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |