ASTON MARTIN Virage Volante 5.3 V8 5MT (330 HP)
1992–1996
326
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5341cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 326bhp |
| Power | 243kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |