ASTON MARTIN Virage Volante 6.0L V12 6AT (497 HP)
2011–2012
489
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 489bhp |
| Power | 365kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 || 295/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |