ASTON MARTIN Vulcan 7.0L V12 6AT RWD (800 HP)
2015–2016
789
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
225
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6999cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 789bhp |
| Power | 588.4kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 362km/h |
| Top Speed | 225mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1234mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 305/30 R19 // 345/30 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |