AUDI 200 Avant 2.1L quattro 5MT (182 HP)
1985–1991
178
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2144cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |