AUDI 200 Avant 2.2L quattro 5MT (220 HP)
1985–1991
217
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 309Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |