AUDI 200 2.1L 5MT (182 HP)
1984–1991
180
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2144cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1288kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |