AUDI 200 2.2L 3AT (136 HP)
1984–1991
134
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |