AUDI 200 2.2L 3AT (165 HP)
1984–1991
162
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4785mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |