AUDI 80 Avant (B4) 1.9L TD 5MT FWD (75 HP)
1991–1995
74
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |