AUDI 80 Avant (B4) 2.0L 4AT FWD (115 HP)
1991–1995
114
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1232kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |