AUDI 80 Avant (B4) 2.3L 4AT FWD (133 HP)
1991–1995
131
bhp
Power
16.9
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 97.8kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.9s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1186kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |