AUDI 80 Avant (B4) 2.8L V6 5MT FWD (174 HP)
1991–1995
172
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1349kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |