AUDI 80 S2 (B4) 2.2 6MT (230 HP)
1993–1995
227
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1497kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |