AUDI 90 (B2) 2.0L 3AT FWD (115 HP)
1984–1987
113
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |