AUDI 90 (B2) 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1984–1987
113
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |