AUDI 90 (B2) 2.2L quattro 5MT AWD (136 HP)
1984–1987
134
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |