AUDI 90 (B3) 2.0L 20v quattro 5MT AWD (160 HP)
1987–1991
158
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |