AUDI 90 (B3) 2.0L 5MT FWD (116 HP)
1987–1991
114
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |