AUDI 90 (B3) 2.3L 3AT FWD (136 HP)
1987–1991
134
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2309cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |