AUDI A1 Sportback (5 doors) 1.2L TFSI 5MT FWD (86 HP)
2012–2015
84
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |