AUDI A1 Sportback (5 doors) 1.4L TFSI 7AT FWD (122 HP)
2012–2015
121
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
44
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |