AUDI A1 Sportback (5 doors) 1.4L TFSI 7AT FWD (185 HP)
2012–2015
182
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |