AUDI A1 Sportback (5 doors) 1.4L TFSI CoD 7AT FWD (140 HP)
2012–2015
138
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |