AUDI A1 Sportback (5 doors) 2.0L TDI 6MT FWD (143 HP)
2012–2015
141
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |