AUDI A1 Sportback 1.0L 30 TFSI S tronic 7AT FWD (116 HP)
2018–
114
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4028mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 92 V Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |