AUDI A1 Sportback 1.5L 35 TFSI 6MT FWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
138
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4023mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |