AUDI A1 Sportback 1.5L 35 TFSI S tronic 7AT FWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4028mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 91 V Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |