AUDI A2 1.2L TDI 3L 5AT (61 HP)
1999–2005
60
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
73.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1191cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 73.5mpg |
| Combined | 3.2L/100km |
| Urban | 3.8L/100km |
| Extra-Urban | 2.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3825mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2405mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |