AUDI A2 1.4L TDI 5MT (75 HP)
1999–2005
74
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3825mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2405mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |