AUDI A3 Cabriolet 1.4L TFSI 6MT FWD (125 HP)
2013–2016
123
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |