AUDI A3 Cabriolet 1.4L TFSI 7AT FWD (116 HP)
2016–
114
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |