AUDI A3 Cabriolet 1.4L TFSI COD 7AT FWD (140 HP)
2013–2016
138
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |