AUDI A3 Cabriolet 1.8L TFSI 6MT FWD (180 HP)
2013–2016
177
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |