AUDI A3 Cabriolet 1.9L TDI 6MT FWD (105 HP)
2008–2013
103
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |