AUDI A3 Cabriolet 2.0L TDI 6AT FWD (140 HP)
2008–2013
138
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |