AUDI A3 Cabriolet 2.0L TDI quattro 6AT AWD (184 HP)
2016–
181
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |