AUDI A3 Cabriolet 2.0L TDI quattro 6MT AWAD (150 HP)
2016–
148
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |