AUDI A3 Cabriolet 2.0L TFSI 6AT FWD (200 HP)
2008–2013
197
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |