AUDI A3 Cabriolet 2.0L TFSI quattro 7AT AWD (190 HP)
2016–
187
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |