AUDI A3 Hatchback (3 doors) 1.2L TFSI 6MT FWD (110 HP)
2012–2016
109
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |