AUDI A3 Hatchback (3 doors) 1.8L TFSI 6MT FWD (180 HP)
2012–2016
177
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |