AUDI A3 Hatchback (3 doors) 2.0L TDI 6MT FWD (184 HP)
2012–2016
181
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |