AUDI A3 Sedan 1.0L TFSI 7AT FWD (116 HP)
2016–2020
114
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |