AUDI A3 Sedan 1.6L TDI 6MT FWD (110 HP)
2016–2020
108
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |