AUDI A3 Sportback (5 doors) 1.6L TDI 7AT (110 HP)
2012–2016
109
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |