AUDI A3 Sportback (5 doors) 1.8L TFSI quattro 6AT (180 HP)
2012–2016
177
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |